اقتصاد دانش بنیان, اقتصاد دیجیتال, اکوسیستم, کارآفرینی, مدیریت دانش, مدیریت مالی-اداری, مطالب اقتصادی

10 مورد از بزرگترین روند کارآفرینی که باید در سال های 2022 و 2023 تماشا کنید

10 مورد از بزرگترین روند کارآفرینی که باید در سال های 2022 و 2023 تماشا کنید

 

در چند سال گذشته هجوم چشمگیری در صاحبان مشاغل کوچک و استارت آپ هایی که برای اولین بار شروع به کار کرده اند وجود داشته است. افرادی که مسیرهای شغلی سنتی را کنار می گذارند تا رویاهای حرفه ای خود را دنبال کنند.

همه گیری یک محرک اصلی بوده است. با این حال، روندهای متعدد بازار نیز باعث این رشد در کارآفرینی شده است که احتمالاً تا سال‌های 2022 و 2023 ادامه خواهد داشت.

بیایید نگاهی به آخرین روندهای کارآفرینی بیندازیم که باید در چند سال آینده به آنها توجه کنید:

 

1. کار در خانه و کار ترکیبی

کار از راه دور زمانی به عنوان یک گزینه برای چند صنعت منتخب دیده می شد. این بیماری همه گیر نشان داد که بسیاری از افراد می توانند با موفقیت در خانه کار کنند، به ویژه کسانی که در مشاغل مرتبط با فناوری اطلاعات هستند.

این روزها، بسیاری از کارآفرینان به طور انحصاری یا بیشتر در خانه کار می کنند،که به عنوان نمونه می توانیم  بسیاری از سرمایه گذاری های کارآفرینی با نیروی کار کوچک را نام ببریم. این یک مزیت برای بسیاری از استارت آپ ها است. که می تواند  پرداخت هزینه برای فضای اداری  را از بین می برد.این روند اول را که کوچ دیجیتالی (Digital Nomadism) و گسترش کارآفرینی دیجیتال می توانیم نام ببریم  یعنی تغییر شکل و محیط کار از حالت سنتی به حالت دیجیتالی که پدیده رایج در همه دنیاست؛ مشخصه آن افزایش تمایل عمومی به کار در منزل به عنوان خویش‌‌فرما است.

همانطور که گفته شد، بسیاری از سازمان ها در تلاش هستند تا کارمندان خود را به دفتر بازگردانند. هر کارمند یا صاحب کسب و کاری خواهان کار از راه دور به عنوان یک گزینه طولانی مدت نیست. همچنین کار از راه دور گزینه مناسبی برای هر نوع سازمانی نیست.

به همین دلیل است که احتمالاً شاهد استقبال بیشتر مشاغل از یک مدل کاری ترکیبی خواهیم بود. کارمندان و پیمانکاران انعطاف پذیری کار در یک مکان از راه دور را حفظ خواهند کرد. همچنین همکاری حضوری را برای کارهای اکتشافی یا عملی بیشتر تشویق می کند. به طور بالقوه مزایای استفاده از راه دور و حضوری را فراهم می کند، در حالی که معایب را از بین می برد.

 

2. بهینه سازی موبایل

طبق یک مطالعه توسط گوگل، 50 درصد از اپلیکیشن های خرید نصب شده بر روی گوشی هوشمند حداقل به صورت هفتگی استفاده می شوند. هر فرد به‌طور متوسط ۹۶ بار در روز موبایلش را چک می‌کند (حداقل هر ۱۰ دقیقه یک‌بار). در سال ۲۰۲۰، ۱۱۰۰ برند مرتبط با مد در فضای مجازی ایجاد شد. همچنین پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2025 هزینه مصرف‌کننده جهانی موبایل به 728 میلیارد دلار برسد .

شرکت هایی که می خواهند به صورت آنلاین موفق شوند، باید سرمایه گذاری خود را در بهینه سازی موبایل شروع یا افزایش دهند. نسخه موبایل فروشگاه های آنلاین آنها باید به راحتی قابل پیمایش باشد. باید قابلیت‌های نسخه دسکتاپ را منعکس کند و در حالت ایده‌آل، بین این دو کار کند.

فقط به یاد داشته باشید که وجود و بهینه سازی برای موبایل تنها بخشی از معادله کلی است. شما باید بهینه باشید و تجربه کاربری را در هر جایی در نظر بگیرید .

3. افزایش تنوع در نیروی کار

تنوع در نیروی کار مانند گذشته در حال افزایش است. دیگر حوزه حرفه ای و کارآفرینی به عنوان مثال به مردان واگذار نمی شود. زنان تا حد زیادی به لطف تغییرات عمده اجتماعی بخش بزرگی از حرفه های های طبقه کارگر و حتی رهبران کارآفرین را تشکیل می دهند.

علاوه بر این، بسیاری از شرکت‌های کارآفرین ، نیروهای کار متنوعی را از افراد مختلف از نژادها، عقاید و مذاهب مذهبی به کار می‌گیرند. این یک چیز عالی است، و در عین حال به سود هم مرتبط است.

بدون شک تمرکز احیا شده ای بر تنوع، به ویژه از دیدگاه مصرف کننده وجود دارد. با این حال، هنوز تلاشی برای متنوع کردن مشاغل و شیوه های استخدام مربوطه آنها وجود دارد.

اما آنهایی که تنوع را کمرنگ می‌کنند یا آن را کاملاً نادیده می‌گیرند و به نفع سوگیری‌های منسوخ می‌شوند، عقب خواهند ماند

 

4. خدمات بازار طاقچه(نیچ)

در عین حال، بسیاری از شرکت‌ها در ارائه خدمات ویژه بازار تخصص دارند. چرا؟ به زبان ساده، بسیاری از مردم می خواهند منحصر به فرد باشند.روند چهارم کارآفرینی برای بازارهای نیچ است. کارآفرینی که به شناسایی بخش‌های ویژه و دست‌‌نخورده اما شاید کوچک بازار پرداخته و برای این بخش‌های ویژه محصول یا خدمت تولید می‌کند. پیش‌‌بینی می‌شود بازارهای نیچ در آینده بسیار سودآورتر شوند

بنابراین، شرکت‌ها در حال تغییر هویت برند، برچسب‌ها و حتی ارائه محصولاتی برای ارائه چیزهای تخصصی و تخصصی برای مخاطبان خود هستند. شما حتی می توانید این را در شرکت های فست فود مشاهده کنید که ادعا می کنند مشتریان می توانند غذا را به روش خود سفارش دهند.

داشتن گزینه هایی برای ایجاد یک محصول شخصی یا حتی اضافه کردن یک نام یا رنگ می تواند فوق العاده ارزشمند باشد. مصرف کنندگان چیزی منحصر به فرد می خواهند که اکثر مردم هرگز به آن دست نخواهند یافت.

 

5. ظهور اقتصاد گیگ

جای تعجب نیست که اقتصاد گیگ همگام با همه این روندهای دیگر افزایش یافته است. اقتصاد گیگ به کارکنان خط مقدم یا طبقه کارگر متکی است. مردم دائماً از کنسرت به کنسرت دیگر حرکت می‌کنند، همیشه به دنبال روز دیگری هستند و بر اساس هر شغل برای مشتریان کار می‌کنند. اقتصاد گیگ اقتصادی مبتنی بر نیروی کار خویش‌‌فرما، موقت و قراردادهای پیمانکاری است. کارآفرینی گیگ، کارآفرینی برای استفاده از اقتصاد گیگ (مثل اوبر و ایربی‌‌ان‌‌بی) است.

کسب‌وکارهایی مانند Uber و DoorDash و Airbnb سودآوری این مدل تجاری را ثابت کرده‌اند. یکی که در آن از نظر فنی کسی را استخدام نمی کنند اما پیمانکاران مستقل را با مشتریان مرتبط می کند.

این که آیا این چیز خوبی است، البته جای بحث دارد. اما نمی توان تاثیری که اقتصاد گیگ بر نیروی کار داشته است انکار کرد. وب سایت های فریلنسری مانند Upwork فقط شروع کار هستند. آنها اکنون به افراد دارای مهارت های مورد تقاضا اجازه می دهند که خود را تبلیغ کنند، برند بسازند و اساساً کسب و کار خود را اداره کنند.

6. برنامه ریزی نقدی بلند مدت

کارآفرینان بیشتری به دنبال برنامه ریزی نقدی بلند مدت برای بودجه خود هستند. افزایش تورم به تنهایی کارآفرینان را وادار می کند تا اطمینان حاصل کنند که پول نقدشان حلال و پایدار باقی می ماند. این شامل سرمایه گذاری در ابتکارات رشد بلندمدت یا کالاهای مرتبط با کسب و کار شما می شود. در حالی که ممکن است هزینه اولیه باشد، ثبات بلندمدت را تشویق می کند و در برابر افزایش هزینه ها بیمه می کند.

شبیه گرفتن بیمه نامه عمر است. که افراد را ملزم می کند که در ابتدا پول بیشتری بپردازند اما با افزایش سن در پول خود صرفه جویی کنند. برای این منظور، بسیاری از شرکت‌های کارآفرین روی کارمندان ، بسته‌های بازنشستگی و غیره سرمایه‌گذاری می‌کنند. به عنوان یک امتیاز، این همچنین برای جذب استعدادهای برتر در سراسر صنایع ایده آل است.

7. مشاغل مبتنی بر اشتراک

کسب‌وکارهای مبتنی بر خرید اشتراک به دلیل همه‌گیری کرونا که با شروع قرنطینه در سال 2020 ،  منفجر شده‌اند. ، بسیاری از مردم در ابتدا برای ایمنی به این خریدهای آنلاین روی آوردند.  در سال ۲۰۲۰، ارزش اقتصاد مبتنی بر حق اشتراک به ۳ میلیارد دلار رسید. در سال ۲۰۲۷، ارزش اقتصاد مبتنی بر حق اشتراک به ۱۱ میلیارد دلار خواهد رسید.

 طبق یک مطالعه اخیر توسط McKinsey ،   چهل و نه درصد(49%)خریداران در حال حاضر از یک سرویس اشتراک استفاده می کنند. با این حال، انتظار می‌رود که این رشد ادامه داشته باشد.

انطباق یک مدل کسب و کار مبتنی بر اشتراک، تمرکز اصلی برای اکثر کسب و کارهای تثبیت شده در حال حرکت به جلو است. درآمد ثابت، تعامل بهتر و وفاداری به برند، و افزایش ارزش مشتری همگی از مزایای اصلی هستند. با این حال، سرمایه گذاری در خدمات عالی و زیرساخت های آنلاین برای اثربخشی واقعی نیاز دارد.

 

8. روش ها و محصولات تجاری سازگار با محیط زیست

میلیون ها  خریداران جوان به طور فزاینده ای نگران سلامت سیاره هستند. آنها تمایل دارند با مارک هایی خرید کنند که دوست دار محیط زیست هستند یا استانداردهای تولید محصول سبز را رعایت می کنند.

کارآفرینان به این روندهای تجاری توجه می کنند و به اختراع مجدد شرکت های خود برای دوست دار محیط زیست اختصاص دارند. ممکن است نیاز به تغییراتی مانند:

  • حسابرسی و تنظیم شراکت های تجاری.
  • سرمایه گذاری در طرح های سبز برای دفتر مانند پانل های خورشیدی یا استانداردهای انتشار.
  • اهدای بخشی از سود به ابتکارات سبز و غیر انتفاعی.
  • اعطای مشوق به کارکنان برای مشارکت.

به خاطر داشته باشید که لازم نیست همه این تغییرات را یک شبه انجام دهید. با این حال، ارزش آن را دارد که چگونگی ادغام این روش ها در کسب و کار خود را طی پنج سال آینده مشخص کنید. مصرف کنندگان شروع به مراقبت بیشتر کرده اند و شیوه های سازگار با محیط زیست اینجا باقی می مانند.

 

9. تجارت اجتماعی

تجارت اجتماعی جایی است که یک کسب و کار محصولات را مستقیماً در رسانه های اجتماعی می فروشد. کشف محصول یا برند، اکتشاف، درگیر شدن بالقوه با میکرو اینفلوئنسرها و در نهایت خرید. همه اینها در شبکه های اجتماعی انجام می شود.

این طراحی شده است تا اصطکاک با مشتریان شما را از بین ببرد و در جایی که بیشتر درگیر هستند حضور داشته باشد. با این حال، اغلب الزامات خاصی برای مشارکت وجود دارد به این معنی که باید دنبال کنندگان اجتماعی خود را افزایش دهید. این ممکن است شما را ملزم به تمرکز بیشتر روی رسانه های اجتماعی به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی دیجیتال خود کند.

خوشبختانه، این یک سرمایه گذاری است که احتمالا نتیجه خواهد داد. انتظار می رود این بازار تا سال 2025 به فروش بیش از 735 میلیارد دلار برسد . افراد بیشتری از شبکه اجتماعی برای تحقیقات محصول استفاده می کنند. به علاوه، اگر می‌خواهید مخاطبان جوان‌تری را جذب کنید، رسانه‌های اجتماعی مکان مناسبی است.

اگر از شبکه های اجتماعی استفاده نمی کنید یا به سختی استفاده می کنید، اکنون زمان شروع است. احتمالاً از مقرون به صرفه بودن و ادغام آن با سایر عملیات تجاری شگفت زده خواهید شد.

 

10. پذیرش رمزنگاری

کریپتوکارنسی بسیار فراتر از یک مد کوتاه مدت تکامل یافته است. بیت کوین و سایر سکه های رمزنگاری به لطف سهولت فروش و خرید آنها اکنون بسیار محبوب هستند. اکنون، شرکت‌های بیشتری نسبت به همیشه ارزهای دیجیتال را در فروشگاه‌های آنلاین خود می‌پذیرند.

این چندین مزیت مهم دارد، از جمله:

  • توانایی پذیرش پول از هر جای دنیا
  • توانایی نگهداری ارزهایی که تحت نظارت دولت ملی یا سیستم بانکی نیستند
  • توانایی پذیرش مشتریان بیشتر در فروشگاه آنلاین خود

همه این مزایا ممکن است توکن های رمزنگاری را برای شرکت های تجارت الکترونیک بسیار جذاب کند. کسب‌وکارها معمولاً به دلیل ارائه روش‌های پرداخت بیشتر، درآمد بیشتری کسب می‌کنند. بنابراین این روند احتمالاً تا چند سال آینده با ظهور گزینه های بیشتری ادامه خواهد یافت. تنها اشکال عمده ای که باید در نظر گرفت، افزایش نظارت دولت بر این مدل پرداخت است که ممکن است پذیرش را با مشکل مواجه کند.

 

از این روندها برای کارآفرینان استفاده کنید

ممکن است برخی از این روندها آشنا به نظر برسند. چیزهایی مانند بهینه‌سازی موبایل، کار از خانه و ملاحظات زیست‌محیطی سال‌هاست که مطرح شده‌اند. سایرین، مانند خدمات اشتراک و پذیرش کریپتو، به دلیل همه گیر شدن، زندگی جدیدی را تجربه کرده اند. صرف نظر از این، طبیعی است که روندهای کارآفرینی ثابت سال‌ها در یک زمان ثابت بماند و شاهد رشد ثابتی باشیم.

در حالی که همه این روندهای فعلی در کارآفرینی ممکن است مستقیماً روی شما تأثیر نگذارند، ارزش به خاطر داشتن آنها را دارند. داشتن درک بهتر از چشم انداز کلی کسب و کار می تواند شما را برای شروع موفقیت آمیز کسب و کار آماده کند. و همچنین هدایت استراتژیک کسب و کار فعلی خود را از طریق این تغییرات آسان تر می کند.

 

منبع: https://www.liveplan.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *